A szájsebészet magában foglalja a fogak, az állcsont és a lágyrészek sebészeti beavatkozásokkal történő kezelését. A Smile Zentrum Fogászati Klinika az implantáció mellett sebészeti eljárások széles skáláját kínálja pácienseinek, mint például a gyökércsúcs rezekció, kürettálás, műtéti fogeltávolítás, csontpótlás és arcüreg-emelés (sinus lift). Mint minden kezelésnél, itt is nagy hangsúlyt fektetünk a kíméletes, fájdalommentes eljárásmódra.
Kürettálás
A fogászati kürettálás olyan sebészeti beavatkozás, melynek során eltávolítjuk a felhalmozódott plakkot, fogkövet, a gyulladást okozó baktériumokat és gyulladt szöveteket az íny alatti területekről. Ez azért fontos, mert kezelés hiányában a kialakult gyulladás a csontszövet károsodásához és leépüléséhez vezet, ami miatt a fogak idővel meglazulnak. A kürettálás célja a fogágybetegségek kezelése, az egészséges fogágy helyreállítása és a fogak megtartása. Az eljárás helyi érzéstelenítésben történik, és körülbelül 25-45 percig tart.
Mikor van szükség küretre?
A baktériumokban gazdag lepedék és fogkő felhalmozódása az idő előrehaladtával fogínyvérzést és gyulladást okozhat a fogak és az íny közötti területen. Ha ezt az állapotot hosszú ideig nem kezelik, a gyulladás az íny alatti szövetekre is átterjedhet. Ez úgynevezett tasakok kialakulásához vezet az íny és a fogak közötti területen, ahol a baktériumok elterjedhetnek. A betegség általában nem jár fájdalommal, és az is nehezíti a felismerését, hogy a tasakok a páciens által többnyire nem észlelhetők, csak fogorvosi vizsgálat során derül rájuk fény. A kialakult gyulladás hosszú távon a fogak kilazulásához, a fognyak szabaddá válásához és végső soron a fogak elvesztéséhez vezethet. Az íny alatti gyulladás megszüntetése a szokásos, otthon végezhető fogtisztítási eljárásokkal nem lehetséges, ahhoz professzionális beavatkozásra van szükség.
A kürettálás megakadályozhatja a betegség terjedését, és segíthet visszanyerni az egészséges és gyulladásmentes fogágyat.
Honnan tudhatja, hogy kürettálásra van szüksége?
Bár a pontos diagnózis felállítása fogorvos feladata, az alábbi jelek és tünetek utalhatnak arra, hogy Önnek kürettálásra lehet szüksége:
- Ínygyulladásra utaló jelek: Ha a fogíny duzzadt, feszül, érzékeny, étkezés vagy fogmosás közben rendszeresen ínyvérzés jelentkezik, vagy az íny elkezdett visszahúzódni és a fognyakak láthatóvá válnak.
- Fogak meglazulása: Ha a fogak elkezdenek mozogni, esetleg eredeti helyükről elvándorolnak.
- Fognyaki fájdalom jelentkezése: Ha hideg-meleg étel fogyasztásakor vagy fogmosáskor érzékenységet, fájdalmat érez a fognyaknál, illetve a fog és az íny találkozásánál.
- Kellemetlen lehelet vagy rossz szájíz: Bár ennek több oka is lehet, a tartósan fennálló rossz leheletet vagy rossz szájízt a fogágyban felhalmozódott baktériumok is okozhatják.
A kürettálás típusai
A betegség kiterjedésétől és súlyosságától függően különbséget teszünk nyitott és zárt kürett között.
Zárt kürettálás
A zárt kürettálás egy kevésbé invazív módszer, mivel sebészeti beavatkozás nélkül történik. A kezelés során a fogorvos speciális eszközökkel, például ultrahangos tisztítóval távolítja el a fogkövet és a lepedéket az ínyvonal alól. Ezt a módszert általában akkor alkalmazzák, ha a tasakok nem túl mélyek és a fogágybetegség még kezdeti stádiumban van.
A zárt kürettálás alternatívájaként sokszor a lézerterápia alkalmazása is szóba jöhet, mely különösen kíméletes és fájdalommentes. A lézerfény hatékonyan segít a baktériumok elpusztításában, valamint a gyulladás csökkentésében, miközben elősegíti a szövetek regenerálódását.
Nyílt kürettálás
Súlyosabb esetekben, amikor az ínytasakok már elérik az 5-6 mm-es mélységet, vagy a gyulladás nagyobb mértékű, szükség lehet sebészeti beavatkozásra, azaz az íny részleges megnyitására. Ez lehetővé teszi a fogorvos számára, hogy közvetlenül elérje, és alaposan megtisztítsa a mélyebb területeket.
Gyökércsúcs-rezekció
A gyökércsúcs-rezekció egy fogorvosi sebészeti eljárás, melynek során a foggyökér csúcsából 2-3 millimétert eltávolítanak, ezáltal a gyökércsatornát lezárják a további behatoló baktériumok elől és így esély nyílik a fog megmentésére.
Mikor szükséges gyökércsúcs-rezekciót végezni?
Ha a gyökérkezelés ellenére a gyökércsúcs gyulladása továbbra is fennáll, vagy új fertőzés lép fel a gyökércsúcs környékén, gyökércsúcs-rezekció szükséges. Abban az esetben is ez a választott kezelés, a gyökér környékén ciszta vagy gennyes gyulladás alakult ki, ami nem kezelhető más módon, illetve ha a gyökércsatorna annyira szűk, hogy nem lehet megfelelően kitisztítani. Sok esetben ez a műtét az utolsó kísérlet az érintett fog megmentésére.
Hogyan zajlik a gyökércsúcs-rezekció?
Az eljárást szájsebészünk helyi érzéstelenítésben végzi és átlagosan 30-45 percet vesz igénybe .
A műtét során bemetszést ejtünk az ínyen a megfelelő fog gyökércsúcsánál, majd az érintett gyökércsúcsot és a gyulladt szövetet eltávolítjuk. A terület alapos tisztítása után a sebet felszívódó varratokkal zárjuk.
Honnan tudhatjuk, hogy sikeres volt a rezekció?
A gyökércsúcs-rezekció sikere körülbelül hat hónap elteltével ellenőrizhető egy kontroll röntgenfelvétel segítségével. Ha a gyulladás megszűnt és az érintett gyökércsúcsot ismét teljesen körülveszi csont, akkor a beavatkozás eredményesnek bizonyult. Ha az eredmény nem kielégítő, legtöbbször lehetőség van az eljárás megismétlésére. Amennyiben ez sem vezet eredményre, érdemes megfontolni a fog eltávolítását.
Sebészeti fogeltávolítás
A sebészeti fogeltávolítás egy olyan beavatkozás, melynek során a fogat nem egyszerű foghúzással távolítják el, hanem műtéti úton. Egy fog sebészeti úton történő eltávolításához többféle ok vezethet. Leggyakrabban a bölcsességfogak esetében van szükség erre a beavatkozásra, amikor azok már nem találnak elegendő helyet a fogsor végén, ezért nem tudnak előtörni, és az állcsontban maradnak. Előfordulhat olyan is, hogy a bölcsességfogak keresztirányban fekszenek, vagy csak részben törnek be a szájüregbe, és fájdalmas gyulladást okoznak, ilyenkor szintén a sebészi eltávolítás jelenti a megoldást.
A sebészi fogeltávolítás további indikációi a fog bent rekedése az állkapocsban, jelentős gyulladás a fog körül, a fogak összetorlódása, az erősen görbült foggyökerek, valamint az erősen szuvas vagy letört fog, melyen nincs fogóval megfogható rész.
A sebészeti fogeltávolítás folyamata
Helyi érzéstelenítés után a sebész egy kis bemetszést ejt az íny területén, hogy közvetlenül hozzáférjen a foghoz. A fogat egyben vagy több darabra vágva eltávolítja, majd a sebet felszívódó varratokkal zárja. A duzzanat megelőzésére ill. a fájdalom kezelésére jégpárnát és fájdalomcsillapítót biztosítunk, melyeknek 1-3 napig tartó használatát javasoljuk. Szükség esetén antibiotikumot is felírunk a következő 5-7 napra. Az íny- és sebgyógyulás 1-2 hét alatt lezajlik, a csont teljes regenerációja néhány hónapot vesz igénybe.
Kérdése van? Szívesen tájékoztatjuk Önt a szájsebészeti beavatkozásokkal kapcsolatban. Ehhez kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat , hívjon minket telefonon vagy küldjön nekünk e-mail-t! Várjuk megkeresését!